ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ UK EN
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 

Про стан забруднення навколишнього природного середовища у м. Києві і Київській області у жовтні 2016 року

АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ.

Центральною геофізичною обсерваторією спостереження за  забрудненням  атмосферного повітря  проводились на 16 постах міста Києва  (на двох з них спостереження проводились не в повному обсязі через відключення від електромережі).

Місто Київ.

Для визначення забруднення повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6402 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії середньомісячна температура жовтня у Києві склала +6,5°С, що нижче за кліматичну норму на 1,6°С. Найхолодніше було 19 жовтня, коли мінімальна температура опустилась до -2,2°С, а найтепліше – 1 жовтня, коли максимальна температура досягла +25,8°С. Опадів у жовтні випало 101 мм, що відповідає майже трьом кліматичним нормам, завдяки чому перекрито їх дефіцит, який спостерігався протягом  червня – вересня.

Завдяки сезонному зниженню температури повітря та випадінню великої кількості опадів загальний рівень забруднення повітря (за ІЗА) у жовтні знизився з «високого» до рівня «підвищений». По території міста рівень забруднення відрізнявся: на двох постах він характеризувався, як високий, на дев’яти – як підвищений, на трьох – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

У жовтні загалом по місту середньомісячні концентрації двох забруднювальних речовин (третього класу небезпеки) перевищували ГДКс.д.: діоксиду азоту – у 2,5 раза, оксиду азоту – у 1,2 раза. Вміст формальдегіду (речовина другого класу небезпеки) був на рівні 1,0 ГДКс.д.

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними концентраціями майже на всіх постах перевищував рівень ГДКс.д.  Найбільші середньомісячні  концентрації на рівні 3,0 ГДКс.д. відмічені на Бессарабській площі, Деміївській площі (колишня Московська) та Оболонському проспекті. На інших постах середній вміст діоксиду азоту становив 2,3-2,8 ГДКс.д., на проспекті Науки (ПСЗ № 5) – 0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на рівні 1,2 ГДКм.р. зафіксовано на Деміївській площі, Оболонському проспекті та вулиці Попудренка (район станції метро Чернігівська). Ще на семи постах максимальний вміст діоксиду азоту досягав 1,0-1,1 ГДКм.р. Найбільша кількість випадків перевищення ГДКм.р. з діоксиду азоту спостерігалась на Оболонському проспекті – 5%; загалом по місту вона становила 1,6% (в минулому місяці – 8,1%).

Середньомісячні концентрації завислих речовин на Бессарабській площі та проспекті Перемоги становили 1,3 ГДКс.д., на інших постах – 0,7-0,9 ГДКс.д. Максимальні разові концентрації завислих речовин  коливались у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Середньомісячні та максимальні концентрації діоксиду сірки на постах і загалом по місту не перевищували рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Найвищі середньомісячні та разові концентрації оксиду вуглецю на рівні 1,0 відповідних ГДК зафіксовані в районах Бессарабської площі та Деміївської площі (ПСЗ № 20). На інших постах середньомісячні концентрації були у межах 0,2-0,9 ГДКс.д., максимальні – 0,2-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячні  концентрації формальдегіду майже на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, перевищували рівень ГДКс.д. у 1,0-1,3 раза, лише на ПСЗ № 5 середня концентрація становила 0,3 ГДКс.д. Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,1-0,3 ГДКм.р.

Середньомісячний вміст оксиду азоту (визначався лише на ПСЗ № 20) становив 1,2 ГДКс.д., максимальний – 0,4 ГДКм.р.

Середньомісячні та максимальні концентрації фенолу, хлористого водню, фтористого водню, сірководню та аміаку не досягали рівнів відповідних санітарно гігієнічних норм.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у жовтні були райони Деміївської площі (Центральний автовокзал) та Бессарабської площі, де рівень забруднення повітря характеризувався як високий (див. рис.).  Райони проспектів Перемоги і Оболонського, вулиць Довженка, Каунаської, Скляренка, Академіка Стражеска, Попудренка, площі Перемоги та бульвару Лесі Українки характеризувались підвищеним рівнем забруднення повітря. Гідропарк, вулиця Інженера Бородіна та проспект Науки (поряд з метеомайданчиком ЦГО) характеризувались низьким рівнем забруднення повітря.

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем та жовтнем 2015 р. суттєво знизився, що було пов’язано із зниженням температури повітря та випадінням значної кількості опадів. Зафіксовано зниження середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6734 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на трьох постах він характеризувався, як дуже високий, на дев’яти – як високий, на одному – як підвищений,  на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Цьогорічний серпень у Києві виявився найсухішим за 125 років спостережень за опадами у столиці. За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії, яка розташована на проспекті Науки, опадів випало лише 3 мм, що склало 4% кліматичної норми. Середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,6°С, що перевищило кліматичну норму аж на 4,0°С. Загалом увесь серпень був спекотним за температурним режимом. Температура першої і другої декад перевищили кліматич­ну норму на 3,9°С та 3,5°С відповідно; третя декада була вищою за кліматичну норму аж на 4,5°С.

З початку серпня 2015 р. у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.

Українським гідрометцентром на період з 8 по 14 серпня було надано два штормових попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві, зумовлений антициклональною погодою, спекою, наявністю приземних інверсій, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. У цей період на постах Києва були зафіксовані найбільші концентрації забруднювальних речовин в атмосфері.

Зокрема, протягом 7-15 серпня, на всіх постах міста, за винятком ПСЗ № 5 (пр.Науки) та ПСЗ №15 (Гідропарк) середньодобові концентрації діоксиду азоту та формальдегіду досягали 4,8-5,6 ГДКс.д., а в районах Бессарабської та Московської площ – до 6,7 ГДКс.д.  Після  незначного  зниження  вмісту  цих домішок  у  другій  половині  місяця,  починаючи  з 28 по 31 серпня знову відмічалось зростання середньодобових концентрацій діоксиду азоту до 5,0-5,7 ГДКс.д., формальдегіду – до 4,4-5,6 ГДКс.д. на 12-ти ПСЗ. Вміст інших домішок у повітрі міста був відносно стабільним протягом усього серпня: найвищі середньодобові концентрації діоксиду сірки не перевищували середньодобові ГДК, оксиду азоту та завислих речовин – на деяких постах досягали 1,2-1,8 ГДКс.д.

У серпні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 4,3 ГДКс.д., формальдегіду – 4,0 ГДКс.д., оксиду азоту – 1,8 ГДКс.д., фтористого водню – 1,2 ГДКс.д. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентра­ції відмічені на Бессарабській площі – 5,0 ГДКс.д., вулицях Олександра Довженка, Каунаській, Семена Скляренка, Московській площі, проспектах Перемоги та Оболонському – 4,8 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був на рівні 3,3-4,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Московській площі становив 2,0 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,8 ГДКм.р., на Оболонському проспекті – 1,7 ГДКм.р., на інших постах – був на рівні 1,2-1,6 ГДКм.р., на ПСЗ № 5 – 0,7 ГДКм.р. Всього у серпні було зафіксовано 354 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 35,3% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 20,8%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Московської площі та проспекту Перемоги – 47%, на вулиці Скляренка, Оболонському проспекті,  Бессарабській  площі –  42-43,5%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,3 раза; на інших постах були на рівні 0,7-0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст завислих речовин на постах був у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Вміст діоксиду сірки за середніми та максимальними концентраціями на постах і загалом по місту не перевищував рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районі Бессарабської площі 1,2 ГДКс.д., на інших постах були у межах 0,1-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю становили: на вулиці Скляренка – 1,8 ГДКм.р., на перетині вулиці Академіка Стражеска та бульвару Лепсе – 1,6 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,2 ГДКм.р., на Московській площі – 1,0 ГДКм.р.; на інших постах були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р. На ПСЗ № 1 та ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 4%, на ПСЗ № 21 – 2,2%, загалом по місту – 0,6%.

Вміст формальдегіду в повітрі міста у серпні значно підвищився і на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, середньомісячні концентрації перевищували рівень ГДКс.д. у 1,7 – 4,7 раза. Високі середньомісячні концентрації формальдегіду були зафіксовані на Бессарабській площі – 4,7 ГДКс.д., Московській площі, проспектах Перемоги і Оболонському, вулицях Стражеска і Скляренка – 4,3 ГДКс.д. В районі Гідропарку середньомісячна концентрація формальдегіду досягала 2,3 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,3-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячна концентрація оксиду азоту у серпні становила 1,8 ГДКс.д., максимальна – 0,6 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Московська площа) –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської площі, Московської площі та проспекту Перемоги, де рівень забруднення повітря характеризувався як дуже високий. Райони вулиці Скляренка, Оболонського проспекту, площі Перемоги, вулиць Довжен­ка, Каунаська, Стражеска, бульвару Лесі Українки, вулиці Попудренка та Гідропарку характеризу­вались високим рівнем забруднення. В районі вулиці Сергія Лазо рівень забруднення повітря був підвищеним, на проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії) – низьким (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем та серпнем 2014 р. значно підвищився – з «високого» до «дуже високого рівня» (за ІЗА), що викликано було погодними умовами серпня – високою температурою повітря, приземними інверсіями, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. Зафіксовано зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню, а порівняно з минулим роком – ще й фенолу.


Київська область.

Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря проводились на двох постах міста Біла Церква та на одному посту в містах Бровари, Обухів, Українка. В атмосфері визначався вміст чотирьох основних домішок – завислих речовин, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду азоту та специфічних – 8-ми важких металів. У місті Біла Церква у жовтні було відібрано і проаналізовано 600 проб, в Обухові та Українці – по 300, у Броварах 256 проб.

Загальний рівень забруднення повітря в усіх містах оцінювався, як низький.

У повітрі міст Київської області середньомісячні концентрації завислих речовин, діоксиду сірки та оксиду вуглецю у жовтні не перевищували відповідні ГДКс.д.

Підвищений рівень забруднення спостерігався лише з діоксиду азоту, середньомісячні концентрації якого у Білій Церкві та Обухові були на рівні 2,0 ГДКс.д., в Українці – 1,8 ГДКс.д., у Броварах – 1,5 ГДКс.д.

У порівнянні з жовтнем минулого року у Білій Церкві спостерігалось деяке зниження середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, у Броварах – оксиду вуглецю, в Обухові –діоксиду сірки, в Українці – оксиду вуглецю і завислих речовин. Середньомісячний вміст діоксиду азоту в Обухові підвищився. Вміст інших забруднювальних речовин у містах контролю майже не змінився.

Додаткові дані по важких металах в м.Києві та містах Київської області

за III квартал 2016 р.

Вміст важких металів визначався на семи постах міста Києва та на одному посту у містах Біла Церква, Бровари, Обухів, Українка.

Середні за ІІІ квартал та максимальні з середньомісячних концентрацій кадмію, заліза, мангану, міді, нікелю, свинцю, хрому та цинку на усіх постах спостережень були на рівні 0,0-0,1 ГДКс.д.  Лише у Києві на ПСЗ № 21 середньомісячна концентрація кадмію у липні та вересні становила 0,2 ГДКс.д.


ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ.

Спостереження за станом забруднення води р. Дніпро (Канівське водосховище) в районі Києва проводились у жовтні  в 3-х створах – 1,5 км вище міста, в межах міста, 6 км нижче міста на  9-ти вертикалях.

Якість води у Дніпрі визначалась за гідрохімічними показниками.

У жовтні було  відібрано 18 проб, в яких визначалось до 40 хімічних речовин.

За даними спостережень відбулось деяке зменшення вмісту розчиненого у воді кисню.

Води Дніпра були забруднені сполуками азоту амонійного  на рівні 1 - 5 ГДК, азоту  нітритного – 1 - 11 ГДК, фенолами – 1-2 ГДК, сполуками  міді – 1 - 8 ГДК, цинку – 1-9 ГДК, хрому шестивалентного – 3 - 9 ГДК, мангану – 1 - 22 ГДК.

Концентрації сполук заліза загального, нафтопродуктів та синтетичних поверхнево - активних речовин не перевищували відповідні нормативи.

У порівнянні з жовтнем  2015 р. у воді р. Дніпро в районі Києва збільшився вміст  сполук азоту, сполук мангану, міді, цинку та хрому шестивалентного.

новини ЦГО
02.12.2016  Підсумки календарної осені у столиці
Календарна осінь закінчилася, а вже 29 листопада до столиці завітала метеорологічна зима. Це ста
01.12.2016  Погодні підсумки прохолодного листопада
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії середньомісячна темпера
30.11.2016  До столиці прийшла метеорологічна зима
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії вчора 29 листопада до К
01.11.2016  Незважаючи на глобальне потепління, третій жовтень поспіль у Києві став холоднішим за норму, але був дуже щедрим на опад
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії середньомісячна темпера
27.10.2016  Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення щодо присвоєння імені Бориса Срезневського Центральній
за поточний місяць
14368 переглядів
256 відвідувачівваш IP 54.204.139.136
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії