ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ ЗВЕРТАЄМО УВАГУ СПОЖИВАЧІВ ГІДРОМЕТЕОРОЛОГІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ!
ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДОВІДОК ВИКОРИСТОВУЄ ДАНІ СПОСТЕРЕЖЕНЬ, ЯКІ ПРОХОДЯТЬ НАЙПОВНІШИЙ І НАЙРЕТЕЛЬНІШИЙ КРИТИЧНИЙ КОНТРОЛЬ У ВІДПОВІДНИХ СТРУКТУРНИХ ПІДРОЗДІЛАХ ОБСЕРВАТОРІЇ
UK EN
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 
за поточний місяць
106038 переглядів
917 відвідувачівзараз на сайті
212.71.252.114 -Mozilla/5.0 ;Windows NT 6.1; WOW64; AppleWebKit/537.36 ;KHTML, like Gecko; Chrome/39.0.2171.95 Safari/537.36 -5
54.162.76.55 -CCBot/2.0 (http://commoncrawl.org/faq/) -0
77.52.25.167 -Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:52.0) Gecko/20100101 Firefox/52.0 -4
93.158.201.149 -Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0) -3
93.73.125.50 -Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/58.0.3029.110 Safari/537.36 OPR/45.0.2552.898 -3

Про стан забруднення навколишнього природного середовища у м. Києві і Київській області у травні 2017 року

АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ.

Центральною геофізичною обсерваторією спостереження за  забрудненням  атмосферного повітря  проводились на 16 постах міста Києва  (на двох з них спостереження проводились не в повному обсязі через відключення від електромережі).

Місто Київ.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6622 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) рівень забруднення у травні загалом по місту характеризувався, як високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на одинадцяти постах він характеризувався, як високий, на двох – як підвищений, на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

У травні середньомісячні концентрації трьох  забруднювальних речовин  (другого та третього класу небезпеки) перевищували ГЛКс.д.: з діоксиду азоту – у 3,5 раза, з формальдегіду – у 2,3 раза, з оксиду азоту – у 1,2 раза.

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентрації відмічені: на проспекті Перемоги – 4,5 ГДКс.д., Бессарабській площі – 4,3 ГДКс.д., Оболонському проспекті, площах Перемоги і Деміївській, вулиці Довженка – 4,0 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був у межах 3,0 -3,8 ГДКс.д.,  на проспекті Науки (район  Багринової гори) – 1,3 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на рівні 1,5 ГДКм.р. зафіксовано на Бессарабській і Деміївській площах, проспекті Перемоги та вулиці Інженера Бородіна; на інших постах максимальні концентрації були у межах 1,2-1,4 ГДКм.р., на пр.Науки – 0,5 ГДКм.р. Всього з діоксиду азоту у травні зафіксовано 198 випадків перевищення ГДКм.р., що становило 19,8% від загальної кількості спостережень за цією домішкою (у минулому місяці – 2,6 %). Найбільша кількість випадків перевищення ГДКм.р. з діоксиду азоту зафіксована на ПСЗ № 11 – 36,5%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин на Бессарабській площі та проспекті Перемоги становили 1,3 ГДКс.д., на інших постах – 0,7-0,9 ГДКс.д. Максимальні разові концентрації завислих речовин  коливались у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Середньомісячні та максимальні концентрації діоксиду сірки на постах і загалом по місту не перевищували рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Найвищі середньомісячні концентрації оксиду вуглецю були зафіксовані в районах: Бессарабської площі – 1,6 ГДКс.д., проспекту Перемоги – 1,5 ГДКс.д., Деміївської площі та площі Перемоги – 1,4 ГДКс.д., вулиць Довженка та Скляренка – 1,3 ГДКс.д. На інших постах середньомісячні концентрації були у межах 0,3-1,1 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю на проспекті Перемоги, площах Бессарабській, Деміївській, Перемоги та вулиці Скляренка досягали 1,2 ГДКм.р., на інших постах становили 0,2-1,0 ГДКм.р. На ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 22,9%, на ПСЗ №№ 6,11 – 10%; загалом по місту – 2,1% (у квітні – 2,8%).

Вміст формальдегіду визначався на 13-ти постах спостережень. Найбільш високий середньомісячний вміст формальдегіду зафіксовано на площах Бессарабській та Деміївській – 3,0 ГДКс.д. На інших постах середньомісячні концентрації формальдегіду становили 1,7-2,7 ГДКс.д., на ПСЗ № 5 – 1,0 ГДКс.д. Максимальні концентрації формальдегіду були в межах 0,2-0,5 ГДКм.р.

Середньомісячний вміст оксиду азоту (визначався лише на Деміївській площі) становив 1,2 ГДКс.д., максимальний – 0,4 ГДКм.р.

Середньомісячні та максимальні концентрації фенолу, хлористого водню, фтористого водню, сірководню та аміаку не перевищували рівень відповідних санітарно гігієнічних норм.

У просторовому розподілі найбільш забрудненими у травні були райони Бессарабської площі, проспекту Перемоги (поблизу метро Святошин) та Деміївської площі, де рівень забруднення повітря характеризувався як високий (див.рис.).  Повітря на Оболонському проспекті, вулиці Олександра Довженка, площі Перемоги, вулицях Каунаській, Скляренка, бульварі Лесі Українки, вулицях Академіка Стражеска та Попудренка також характеризувалось високим рівнем забруднення. Підвищений рівень забруднення спостерігався на Гідропарку та вулиці Інженера Бородіна. Низьким забрудненням повітря характеризувався район поряд з метеомайданчиком обсерваторії (проспект Науки,37).

У порівнянні з попереднім місяцем рівень забруднення повітря в місті підвищився за рахунок зростання середньомісячного вмісту діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню. Порівняно з травнем 2016 р. підвищився вміст діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню та оксиду вуглецю; дещо знизився вміст оксиду азоту. Причиною зростання забрудненості повітря є сезонне підвищення температури та недостатня кількість опадів.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6734 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на трьох постах він характеризувався, як дуже високий, на дев’яти – як високий, на одному – як підвищений,  на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Цьогорічний серпень у Києві виявився найсухішим за 125 років спостережень за опадами у столиці. За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії, яка розташована на проспекті Науки, опадів випало лише 3 мм, що склало 4% кліматичної норми. Середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,6°С, що перевищило кліматичну норму аж на 4,0°С. Загалом увесь серпень був спекотним за температурним режимом. Температура першої і другої декад перевищили кліматич­ну норму на 3,9°С та 3,5°С відповідно; третя декада була вищою за кліматичну норму аж на 4,5°С.

З початку серпня 2015 р. у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.

Українським гідрометцентром на період з 8 по 14 серпня було надано два штормових попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві, зумовлений антициклональною погодою, спекою, наявністю приземних інверсій, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. У цей період на постах Києва були зафіксовані найбільші концентрації забруднювальних речовин в атмосфері.

Зокрема, протягом 7-15 серпня, на всіх постах міста, за винятком ПСЗ № 5 (пр.Науки) та ПСЗ №15 (Гідропарк) середньодобові концентрації діоксиду азоту та формальдегіду досягали 4,8-5,6 ГДКс.д., а в районах Бессарабської та Московської площ – до 6,7 ГДКс.д.  Після  незначного  зниження  вмісту  цих домішок  у  другій  половині  місяця,  починаючи  з 28 по 31 серпня знову відмічалось зростання середньодобових концентрацій діоксиду азоту до 5,0-5,7 ГДКс.д., формальдегіду – до 4,4-5,6 ГДКс.д. на 12-ти ПСЗ. Вміст інших домішок у повітрі міста був відносно стабільним протягом усього серпня: найвищі середньодобові концентрації діоксиду сірки не перевищували середньодобові ГДК, оксиду азоту та завислих речовин – на деяких постах досягали 1,2-1,8 ГДКс.д.

У серпні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 4,3 ГДКс.д., формальдегіду – 4,0 ГДКс.д., оксиду азоту – 1,8 ГДКс.д., фтористого водню – 1,2 ГДКс.д. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентра­ції відмічені на Бессарабській площі – 5,0 ГДКс.д., вулицях Олександра Довженка, Каунаській, Семена Скляренка, Московській площі, проспектах Перемоги та Оболонському – 4,8 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був на рівні 3,3-4,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Московській площі становив 2,0 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,8 ГДКм.р., на Оболонському проспекті – 1,7 ГДКм.р., на інших постах – був на рівні 1,2-1,6 ГДКм.р., на ПСЗ № 5 – 0,7 ГДКм.р. Всього у серпні було зафіксовано 354 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 35,3% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 20,8%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Московської площі та проспекту Перемоги – 47%, на вулиці Скляренка, Оболонському проспекті,  Бессарабській  площі –  42-43,5%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,3 раза; на інших постах були на рівні 0,7-0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст завислих речовин на постах був у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Вміст діоксиду сірки за середніми та максимальними концентраціями на постах і загалом по місту не перевищував рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районі Бессарабської площі 1,2 ГДКс.д., на інших постах були у межах 0,1-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю становили: на вулиці Скляренка – 1,8 ГДКм.р., на перетині вулиці Академіка Стражеска та бульвару Лепсе – 1,6 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,2 ГДКм.р., на Московській площі – 1,0 ГДКм.р.; на інших постах були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р. На ПСЗ № 1 та ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 4%, на ПСЗ № 21 – 2,2%, загалом по місту – 0,6%.

Вміст формальдегіду в повітрі міста у серпні значно підвищився і на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, середньомісячні концентрації перевищували рівень ГДКс.д. у 1,7 – 4,7 раза. Високі середньомісячні концентрації формальдегіду були зафіксовані на Бессарабській площі – 4,7 ГДКс.д., Московській площі, проспектах Перемоги і Оболонському, вулицях Стражеска і Скляренка – 4,3 ГДКс.д. В районі Гідропарку середньомісячна концентрація формальдегіду досягала 2,3 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,3-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячна концентрація оксиду азоту у серпні становила 1,8 ГДКс.д., максимальна – 0,6 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Московська площа) –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської площі, Московської площі та проспекту Перемоги, де рівень забруднення повітря характеризувався як дуже високий. Райони вулиці Скляренка, Оболонського проспекту, площі Перемоги, вулиць Довжен­ка, Каунаська, Стражеска, бульвару Лесі Українки, вулиці Попудренка та Гідропарку характеризу­вались високим рівнем забруднення. В районі вулиці Сергія Лазо рівень забруднення повітря був підвищеним, на проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії) – низьким (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем та серпнем 2014 р. значно підвищився – з «високого» до «дуже високого рівня» (за ІЗА), що викликано було погодними умовами серпня – високою температурою повітря, приземними інверсіями, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. Зафіксовано зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню, а порівняно з минулим роком – ще й фенолу.


Київська область.

Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря проводились на двох постах міста Біла Церква та на одному посту в містах Бровари, Обухів, Українка. В атмосфері визначався вміст чотирьох основних домішок – завислих речовин, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду азоту та специфічних – 8-ми важких металів. У місті Біла Церква у травні було відібрано і проаналізовано 576 проб, у Броварах, Обухові та Українці – по 288 проб.

Загальний рівень забруднення повітря в усіх містах оцінювався, як низький.

У повітрі міст Київської області середньомісячні концентрації завислих речовин, діоксиду сірки та оксиду вуглецю у травні не перевищували відповідні ГДКс.д.

Підвищений рівень забруднення спостерігався лише з діоксиду азоту, середньомісячні концентрації якого у Білій Церкві були на рівні 2,2 ГДКс.д., у Броварах та Українці – 2,0 ГДКс.д., у Обухові – 1,8 ГДКс.д.

У порівнянні з травнем минулого року у всіх містах спостерігалось деяке зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту та оксиду вуглецю; вміст завислих речовин та діоксиду сірки майже не змінився.


ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ.

Спостереження за станом забруднення води р. Дніпро (Канівське водосховище) в районі Києва проводились у травні  в 3-х створах – 1,5 км вище міста, в межах міста, 6 км нижче міста на  9-ти вертикалях.

Якість води у Дніпрі визначалась за гідрохімічними та гідробіологічними показниками. У травні було відібрано 18 проб, в яких визначалось до 40 хімічних речовин. За гідробіологічними показниками відібрано було 5 проб.

За даними спостережень кисневий режим річки був задовільний.

Води Дніпра у травні  були забруднені  сполуками азоту нітритного на рівні  2 ГДК,  заліза загального -  1 - 2 ГДК,  сполуками  цинку – 1 - 4 ГДК, мангану – 1 - 5 ГДК, хрому  шестивалентного – 2 - 7 ГДК, міді – 2 - 9 ГДК. Вміст азоту амонійного та фенолів був на рівні ГДК. Концентрації нафтопродуктів, синтетичних поверхнево - активних речовин не перевищували відповідні нормативи якості води.

У порівнянні з травнем 2016 р.  у воді р. Дніпро в районі Києва підвищився  вміст  сполук мангану та міді; поряд з цим дещо зменшились концентрації сполук хрому шестивалентного.

За результатами біотестування води було встановлено відсутність хронічної токсичної дії вод на виживаність і плодючість тест-об’єкта Ceriodaphnia affinis в усіх створах водосховища в районі Києва.

новини ЦГО
08.06.2017  Несміливе нинішнє літо показало свій спекотний характер
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії 7 червня у Києві вперше
02.06.2017  Підсумки досить теплої і сухої календарної весни у столиці
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії середньовесняна темпера
01.06.2017  Погодні підсумки типового травня у столиці
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії середньомісячна темпера
23.05.2017  До Києва нарешті завітало метеорологічне літо
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії середньодобова температ
11.05.2017  ПРЕС-РЕЛІЗ До Дня Центральної геофізичної обсерваторії і 90-річчю утворення відділу гідрології та ДВК
Традиційно у четверту п’ятницю травня Центральна геофізична обсерваторія (ЦГО) відзначає Деньваш IP 54.162.76.55
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії