ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ UK EN
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 

Про стан забруднення навколишнього природного середовища у м. Києві і Київській області у лютому 2017 року

АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ.

Центральною геофізичною обсерваторією спостереження за  забрудненням  атмосферного повітря  проводились на 16 постах міста Києва  (на двох з них спостереження проводились не в повному обсязі через відключення від електромережі).

Місто Київ.

Для визначення забруднення  повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6672 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у лютому загалом по місту характеризувався, як високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на одному посту він характеризувався, як низький, на чотирьох – як підвищений, на дев’яти – як високий. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка

За інформацією Українського гідрометцентру у лютому в Києві спостерігалось 14 випадків МУВЗ (метеорологічні умови, що сприяють високому забрудненню повітря). Такі метеоумови, як периферія антициклону, малоградієнтні поля підвищеного та зниженого тиску сприяли накопиченню і утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря. 

Загалом по місту у лютому концентрації трьох забруднювальних речовин (другого та третього класу небезпеки) перевищували ГДКс.д.: діоксиду азоту – у 2,8 рази, формальдегіду – у 1,7 рази, оксиду азоту – у 1,3 рази.

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними концентраціями перевищував  ГДКс.д. на всіх постах, крім ПСЗ № 5 (проспект Науки). Найбільші середньомісячні концентрації цієї домішки відмічені на Бессарабській площі та проспекті Перемоги – 3,5 ГДКс.д.  На інших постах середній вміст діоксиду азоту був у межах 2,3-3,3 ГДКс.д., на проспекті Науки – 0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст діоксиду азоту на рівні 1,5  ГДКм.р. спостерігався на проспекті Перемоги та вулиці Каунаській, 1,3 ГДКм.р. – на вулиці Інженера Бородіна; на інших постах максимальні концентрації були у межах 0,9-1,1 ГДКм.р., на проспекті Науки – 0,4 ГДКм.р. Всього з діоксиду азоту у лютому зафіксовано 33 випадки перевищення ГДКм.р.,  що становило 3,3 % від загальної кількості спостережень  за цією домішкою  (у минулому місяці – 4,1 %). Найбільша кількість випадків перевищення ГДКм.р. зафіксована на Бессарабській площі – 18,8%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин на Бессарабській площі та проспекті Перемоги становили 1,3 ГДКс.д., на вулиці Каунаській – 1,1 ГДКс.д., на інших постах – 0,7 ГДКс.д. Максимальні разові концентрації завислих речовин  коливались у межах 0,2-0,6 ГДКм.р.

Середньомісячні та максимальні концентрації діоксиду сірки на постах і загалом по місту не перевищували рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Найвищі середньомісячні концентрації оксиду вуглецю були зафіксовані в районах: Бессарабської площі – 1,5 ГДКс.д., Деміївської площі – 1,4 ГДКс.д., проспекту Перемоги – 1,3 ГДКс.д., площі Перемоги – 1,2 ГДКс.д.,  Оболонського проспекту, вулиць Довженка та Скляренка – 1,1 ГДКс.д.  На інших постах середньомісячні концентрації були у межах 0,3-1,0 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю на Бессарабській і Деміївській площах та проспекті Перемоги досягали 1,2 ГДКм.р., на інших постах становили 0,2-1,0 ГДКм.р. На ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 16,7%,  загалом по місту – 1,3%.

Середньомісячні  концентрації формальдегіду майже на усіх 13-ти постах, де проводились спостереження, перевищували рівень ГДКс.д. у 1,3-2,0 рази, лише на ПСЗ № 5 середня концентрація становила 0,7 ГДКс.д. Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,1-0,4 ГДКм.р.

Середньомісячний вміст оксиду азоту (визначався лише на Деміївській площі) становив 1,3 ГДКс.д., максимальний – 0,4 ГДКм.р.

Середньомісячні та максимальні концентрації фенолу, хлористого водню, фтористого водню, сірководню та аміаку не перевищували рівень відповідних санітарно гігієнічних норм.

За інтегральним показником – ІЗА загальний рівень забруднення атмосфери у лютому по місту характеризувався, як високий. Найбільш забрудненим був район Бессарабської площі (див.рис.). Повітря на Деміївській площі, проспекті Перемоги, вулиці Олександра Довженка (метро Шулявка), Оболонському проспекті, вулицях Каунаська, Академіка Стражеска, Семена Скляренка, площі Перемоги також характеризувалось високим рівнем забруднення. Підвищений рівень забруднення спостерігався на бульварі Лесі Українки, вулицях Попудренка (метро Чернігівська), Інженера Бородіна та на Гідропарку. Низьким забрудненням повітря характеризувався проспект Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії).

У порівнянні з попереднім місяцем рівень забруднення повітря в місті дещо підвищився, в основному, за рахунок зростання вмісту формальдегіду. Підвищення рівня забруднення пояснюється погодними умовами лютого – приземними та припіднятими інверсіями, слабким приземним вітром.

Порівняно з лютим 2016 р. загальний рівень забруднення атмосферного повітря дещо знизився. Зафіксовано деяке зростання вмісту оксиду вуглецю і діоксиду сірки, зниження вмісту діоксиду та оксиду азоту.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6734 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на трьох постах він характеризувався, як дуже високий, на дев’яти – як високий, на одному – як підвищений,  на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Цьогорічний серпень у Києві виявився найсухішим за 125 років спостережень за опадами у столиці. За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії, яка розташована на проспекті Науки, опадів випало лише 3 мм, що склало 4% кліматичної норми. Середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,6°С, що перевищило кліматичну норму аж на 4,0°С. Загалом увесь серпень був спекотним за температурним режимом. Температура першої і другої декад перевищили кліматич­ну норму на 3,9°С та 3,5°С відповідно; третя декада була вищою за кліматичну норму аж на 4,5°С.

З початку серпня 2015 р. у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.

Українським гідрометцентром на період з 8 по 14 серпня було надано два штормових попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві, зумовлений антициклональною погодою, спекою, наявністю приземних інверсій, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. У цей період на постах Києва були зафіксовані найбільші концентрації забруднювальних речовин в атмосфері.

Зокрема, протягом 7-15 серпня, на всіх постах міста, за винятком ПСЗ № 5 (пр.Науки) та ПСЗ №15 (Гідропарк) середньодобові концентрації діоксиду азоту та формальдегіду досягали 4,8-5,6 ГДКс.д., а в районах Бессарабської та Московської площ – до 6,7 ГДКс.д.  Після  незначного  зниження  вмісту  цих домішок  у  другій  половині  місяця,  починаючи  з 28 по 31 серпня знову відмічалось зростання середньодобових концентрацій діоксиду азоту до 5,0-5,7 ГДКс.д., формальдегіду – до 4,4-5,6 ГДКс.д. на 12-ти ПСЗ. Вміст інших домішок у повітрі міста був відносно стабільним протягом усього серпня: найвищі середньодобові концентрації діоксиду сірки не перевищували середньодобові ГДК, оксиду азоту та завислих речовин – на деяких постах досягали 1,2-1,8 ГДКс.д.

У серпні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 4,3 ГДКс.д., формальдегіду – 4,0 ГДКс.д., оксиду азоту – 1,8 ГДКс.д., фтористого водню – 1,2 ГДКс.д. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентра­ції відмічені на Бессарабській площі – 5,0 ГДКс.д., вулицях Олександра Довженка, Каунаській, Семена Скляренка, Московській площі, проспектах Перемоги та Оболонському – 4,8 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був на рівні 3,3-4,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Московській площі становив 2,0 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,8 ГДКм.р., на Оболонському проспекті – 1,7 ГДКм.р., на інших постах – був на рівні 1,2-1,6 ГДКм.р., на ПСЗ № 5 – 0,7 ГДКм.р. Всього у серпні було зафіксовано 354 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 35,3% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 20,8%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Московської площі та проспекту Перемоги – 47%, на вулиці Скляренка, Оболонському проспекті,  Бессарабській  площі –  42-43,5%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,3 раза; на інших постах були на рівні 0,7-0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст завислих речовин на постах був у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Вміст діоксиду сірки за середніми та максимальними концентраціями на постах і загалом по місту не перевищував рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районі Бессарабської площі 1,2 ГДКс.д., на інших постах були у межах 0,1-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю становили: на вулиці Скляренка – 1,8 ГДКм.р., на перетині вулиці Академіка Стражеска та бульвару Лепсе – 1,6 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,2 ГДКм.р., на Московській площі – 1,0 ГДКм.р.; на інших постах були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р. На ПСЗ № 1 та ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 4%, на ПСЗ № 21 – 2,2%, загалом по місту – 0,6%.

Вміст формальдегіду в повітрі міста у серпні значно підвищився і на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, середньомісячні концентрації перевищували рівень ГДКс.д. у 1,7 – 4,7 раза. Високі середньомісячні концентрації формальдегіду були зафіксовані на Бессарабській площі – 4,7 ГДКс.д., Московській площі, проспектах Перемоги і Оболонському, вулицях Стражеска і Скляренка – 4,3 ГДКс.д. В районі Гідропарку середньомісячна концентрація формальдегіду досягала 2,3 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,3-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячна концентрація оксиду азоту у серпні становила 1,8 ГДКс.д., максимальна – 0,6 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Московська площа) –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської площі, Московської площі та проспекту Перемоги, де рівень забруднення повітря характеризувався як дуже високий. Райони вулиці Скляренка, Оболонського проспекту, площі Перемоги, вулиць Довжен­ка, Каунаська, Стражеска, бульвару Лесі Українки, вулиці Попудренка та Гідропарку характеризу­вались високим рівнем забруднення. В районі вулиці Сергія Лазо рівень забруднення повітря був підвищеним, на проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії) – низьким (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем та серпнем 2014 р. значно підвищився – з «високого» до «дуже високого рівня» (за ІЗА), що викликано було погодними умовами серпня – високою температурою повітря, приземними інверсіями, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. Зафіксовано зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню, а порівняно з минулим роком – ще й фенолу.


Київська область.

Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря проводились на двох постах міста Біла Церква та на одному посту в містах Бровари, Обухів, Українка. В атмосфері визначався вміст чотирьох основних домішок – завислих речовин, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду азоту та специфічних – 8-ми важких металів. У місті Біла Церква у лютому було відібрано і проаналізовано 576 проб, у Броварах та Обухові – 288, в Українці – 168 проб.

Загальний рівень забруднення повітря в усіх містах оцінювався, як низький.

У повітрі міст Київської області середньомісячні концентрації завислих речовин, діоксиду сірки та оксиду вуглецю у лютому не перевищували відповідні ГДКс.д.

Підвищений рівень забруднення спостерігався лише з діоксиду азоту, середньомісячні концентрації якого у Білій Церкві та Українці були на рівні 2,0 ГДКс.д., у Броварах – 1,8 ГДКс.д., в Обухові – 1,5 ГДКс.д.

У порівнянні з лютим минулого року деяке зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту спостерігалось в Обухові та Українці, оксиду вуглецю – у Білій Церкві, Броварах та Обухові. Вміст інших забруднювальних речовин у містах контролю суттєво не змінився.


ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ.

Спостереження за станом забруднення води р. Дніпро (Канівське водосховище) в районі Києва проводились у лютому  в 3-х створах – 1,5 км вище міста, в межах міста, 6 км нижче міста на  5-ти вертикалях.

Якість води у Дніпрі визначалась за гідрохімічними показниками.

У лютому було  відібрано 5 проб, в яких визначалось до 40 хімічних речовин.

За даними спостережень кисневий режим річки був задовільний.  Однак,  води Дніпра  були забруднені  сполуками азоту нітритного, заліза загального, фенолами  на рівні 1 - 2 ГДК, сполуками міді – 2 - 4 ГДК, хрому  шестивалентного  – 2 - 5 ГДК,  мангану – 4 - 6 ГДК, цинку – 1 - 8 ГДК. Вміст азоту амонійного знаходився на рівні ГДК.

Концентрації нафтопродуктів  не перевищували відповідні нормативи.

У порівнянні з лютим 2016 р.  у воді р. Дніпро в районі Києва дещо підвищився  вміст  сполук азоту, міді, мангану та фенолів.

новини ЦГО
13.03.2017  Друга декада березня у столиці розпочалась черговим температурним рекордом
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії температура у Києві в н
07.03.2017  Паспорт погоди на Міжнародний жіночий день у столиці
Кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії підготували оновлений «Паспорт погоди&raq
03.03.2017  Початок березня киян радує температурними рекордами
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії 3 березня у Києві спост
02.03.2017  Кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії підвели підсумки календарної зими у ст
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії температура минулої зим
01.03.2017  Перший день весни у столиці ознаменувався температурним рекордом
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії 1 березня у Києві після
за поточний місяць
95778 переглядів
1272 відвідувачівваш IP 54.145.148.103
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії