ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
імені Бориса Ізмаїловича Срезневського
ЗВЕРТАЄМО УВАГУ СПОЖИВАЧІВ ГІДРОМЕТЕОРОЛОГІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ!
ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДОВІДОК ВИКОРИСТОВУЄ ДАНІ СПОСТЕРЕЖЕНЬ, ЯКІ ПРОХОДЯТЬ НАЙПОВНІШИЙ І НАЙРЕТЕЛЬНІШИЙ КРИТИЧНИЙ КОНТРОЛЬ У ВІДПОВІДНИХ СТРУКТУРНИХ ПІДРОЗДІЛАХ ОБСЕРВАТОРІЇ
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 
за місяць
44319 переглядів
780 відвідувачів
1470 сессійПро стан забруднення навколишнього природного середовища у м. Києві і Київській області у вересні 2017 року

АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ.

Центральною геофізичною обсерваторією спостереження за забрудненням  атмосферного повітря  проводились на 16 стаціонарних постах міста Києва  (на ПСЗ № 10 та ПСЗ №13 спостереження проводились не в повному обсязі через відключення від електромережі).

Місто Київ.

Для визначення забруднення повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6621 пробу. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) рівень забруднення у вересні загалом по місту характеризувався, як високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на десяти постах він характеризувався, як високий, на трьох – як підвищений, на одному – як низький. На ПСЗ №10 та ПСЗ №13 ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

У вересні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 2,8 ГДКс.д., фенолу – 2,3 ГДКс.д., формальдегіду – 1,7 ГДКс.д., оксиду азоту - 1,3 ГДКс.д. Вміст оксиду вуглецю був на рівні 1,0 ГДКс.д.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,3 раза. Максимальні разові концентрації завислих речовин  коливались у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районі Бессарабської площі – 1,8 ГДКс.д., Деміївської площі – 1,6 ГДКс.д., Оболонського проспекту – 1,3 ГДКс.д., площі Перемоги та проспекту Перемоги – 1,1 ГДКс.д. На вулицях Академіка Стражеска та Семена Скляренка середньомісячні концентрації оксиду вуглецю становили 1,0 ГДКс.д.,  на  усіх  інших постах – 0,4-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю досягали 1,6 ГДКм.р. на Бессарабської площі, 1,4 ГДКм.р. – на Оболонському проспекті,  1,2 ГДКм.р. – на Деміївській площі, проспекті Перемоги (район метро Святошин), бульварі Лесі Українки. Всього у вересні зафіксовано 40 випадків перевищення ГДКм.р., що становило 4,8% від загальної кількості спостережень (у минулому місяці - 15,4%). Найбільша кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю зафіксована на Бессарабській площі – 42,3%.

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень санітарно-гігієнічних нормативів майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентрації відмічені на Деміївській площі – 4,0 ГДКс.д., Бессараб­ській площі – 3,8 ГДКс.д., проспекті Перемоги – 3,5 ГДКс.д., площі Перемоги і Оболон­ському проспекті – 3,3 ГДКс.д.; найменша – на ПСЗ № 5 (район Багринової гори) – 0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на проспекті Перемоги становив 1,6 ГДКм.р., на вулицях Каунаській та Інженера Бородіна – 1,5 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,4 ГДКм.р.; на інших постах максимально-разові концентрації були на рівні 0,4-1,3 ГДКм.р.   Всього  у вересні зафіксовано  52 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 5,3% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 18,9%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Бессарабської площі – 23,1%.

Середньомісячні  концентрації формальдегіду майже на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, перевищували рівень ГДКс.д. у 1,3-2,3 рази. Середньомісячна концентрація формальдегіду на рівні 2,3 ГДКс.д. була зафіксована на Бессарабській площі, а в районі проспекту Науки (ПСЗ № 5) вміст формальдегіду був найнижчим і досягав 0,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Середньомісячний вміст оксиду азоту досягав 1,3 ГДКс.д., максимальний – 0,3 ГДКм.р.

У вересні вміст фенолу в повітрі Києва знизився. За середньомісячними значеннями на усіх 6-ти ПСЗ, де проводились спостереження він становив 2,3-2,7 ГДКс.д. Максимальні концентрації фенолу досягали 1,0-1,3 ГДКм.р. За місяць зафіксовано 18 випадків перевищення ГДКм.р. з фенолу, що становило 5,1 % від загальної кількості спостережень (в минулому місяці – 37,3 %). Найбільша кількість випадків перевищення ГДКм.р. зафіксована на вулиці Каунаській – 11,5%.

З хлористого водню, фтористого водню, діоксиду сірки та аміаку середньомісячні та максимальні концентрації не перевищували рівнів відповідних санітарно гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації сірководню на трьох постах, де вимірювалась ця домішка, становили 0,001-0,002 мг/м3, максимальні – 0,003 мг/м3 (0,4 ГДКм.р.).

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у вересні були Бессарабська площа, Оболонський проспект, вулиці Каунаська і Скляренка, Деміївська площа, де рівень забруднення повітря характеризувався як високий. Високим рівнем забруднення повітря характеризувались також райони вулиць Академіка Стражеска, Олександра Довженка (район метро Шулявка), бульвару Лесі Українки, проспекту Перемоги (район метро Святошин) та площі Перемоги.

На вулицях Попудренка, Інженера Бородіна (район ДВРЗ) та на Гідропарку (поблизу мосту метро та Броварського проспекту) фіксувався підвищений рівень забруднення повітря. На проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерва­торії) відмічався низький рівень забруднення атмосферного повітря (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем значно знизився – з «дуже високого» до «високого рівня» (за ІЗА), що пов’язано з метеорологічними та синоптичними умовами вересня: зниженням температури повітря, проходженням атмосферних фронтів, випадінням опадів. Спостерігалось зниження середньомісячних концентрацій усіх забруднювальних домішок, найбільш помітне – формальдегіду, діоксиду азоту, фенолу. 

У порівнянні з вереснем 2016 р. рівень забруднення повітря  дещо підвищився, в основному за рахунок зростання вмісту фенолу та оксиду вуглецю.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6734 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на трьох постах він характеризувався, як дуже високий, на дев’яти – як високий, на одному – як підвищений,  на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Цьогорічний серпень у Києві виявився найсухішим за 125 років спостережень за опадами у столиці. За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії, яка розташована на проспекті Науки, опадів випало лише 3 мм, що склало 4% кліматичної норми. Середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,6°С, що перевищило кліматичну норму аж на 4,0°С. Загалом увесь серпень був спекотним за температурним режимом. Температура першої і другої декад перевищили кліматич­ну норму на 3,9°С та 3,5°С відповідно; третя декада була вищою за кліматичну норму аж на 4,5°С.

З початку серпня 2015 р. у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.

Українським гідрометцентром на період з 8 по 14 серпня було надано два штормових попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві, зумовлений антициклональною погодою, спекою, наявністю приземних інверсій, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. У цей період на постах Києва були зафіксовані найбільші концентрації забруднювальних речовин в атмосфері.

Зокрема, протягом 7-15 серпня, на всіх постах міста, за винятком ПСЗ № 5 (пр.Науки) та ПСЗ №15 (Гідропарк) середньодобові концентрації діоксиду азоту та формальдегіду досягали 4,8-5,6 ГДКс.д., а в районах Бессарабської та Московської площ – до 6,7 ГДКс.д.  Після  незначного  зниження  вмісту  цих домішок  у  другій  половині  місяця,  починаючи  з 28 по 31 серпня знову відмічалось зростання середньодобових концентрацій діоксиду азоту до 5,0-5,7 ГДКс.д., формальдегіду – до 4,4-5,6 ГДКс.д. на 12-ти ПСЗ. Вміст інших домішок у повітрі міста був відносно стабільним протягом усього серпня: найвищі середньодобові концентрації діоксиду сірки не перевищували середньодобові ГДК, оксиду азоту та завислих речовин – на деяких постах досягали 1,2-1,8 ГДКс.д.

У серпні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 4,3 ГДКс.д., формальдегіду – 4,0 ГДКс.д., оксиду азоту – 1,8 ГДКс.д., фтористого водню – 1,2 ГДКс.д. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентра­ції відмічені на Бессарабській площі – 5,0 ГДКс.д., вулицях Олександра Довженка, Каунаській, Семена Скляренка, Московській площі, проспектах Перемоги та Оболонському – 4,8 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був на рівні 3,3-4,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Московській площі становив 2,0 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,8 ГДКм.р., на Оболонському проспекті – 1,7 ГДКм.р., на інших постах – був на рівні 1,2-1,6 ГДКм.р., на ПСЗ № 5 – 0,7 ГДКм.р. Всього у серпні було зафіксовано 354 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 35,3% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 20,8%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Московської площі та проспекту Перемоги – 47%, на вулиці Скляренка, Оболонському проспекті,  Бессарабській  площі –  42-43,5%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,3 раза; на інших постах були на рівні 0,7-0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст завислих речовин на постах був у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Вміст діоксиду сірки за середніми та максимальними концентраціями на постах і загалом по місту не перевищував рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районі Бессарабської площі 1,2 ГДКс.д., на інших постах були у межах 0,1-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю становили: на вулиці Скляренка – 1,8 ГДКм.р., на перетині вулиці Академіка Стражеска та бульвару Лепсе – 1,6 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,2 ГДКм.р., на Московській площі – 1,0 ГДКм.р.; на інших постах були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р. На ПСЗ № 1 та ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 4%, на ПСЗ № 21 – 2,2%, загалом по місту – 0,6%.

Вміст формальдегіду в повітрі міста у серпні значно підвищився і на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, середньомісячні концентрації перевищували рівень ГДКс.д. у 1,7 – 4,7 раза. Високі середньомісячні концентрації формальдегіду були зафіксовані на Бессарабській площі – 4,7 ГДКс.д., Московській площі, проспектах Перемоги і Оболонському, вулицях Стражеска і Скляренка – 4,3 ГДКс.д. В районі Гідропарку середньомісячна концентрація формальдегіду досягала 2,3 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,3-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячна концентрація оксиду азоту у серпні становила 1,8 ГДКс.д., максимальна – 0,6 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Московська площа) –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської площі, Московської площі та проспекту Перемоги, де рівень забруднення повітря характеризувався як дуже високий. Райони вулиці Скляренка, Оболонського проспекту, площі Перемоги, вулиць Довжен­ка, Каунаська, Стражеска, бульвару Лесі Українки, вулиці Попудренка та Гідропарку характеризу­вались високим рівнем забруднення. В районі вулиці Сергія Лазо рівень забруднення повітря був підвищеним, на проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії) – низьким (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем та серпнем 2014 р. значно підвищився – з «високого» до «дуже високого рівня» (за ІЗА), що викликано було погодними умовами серпня – високою температурою повітря, приземними інверсіями, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. Зафіксовано зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню, а порівняно з минулим роком – ще й фенолу.


Київська область.

Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря у вересні проводились на двох постах міста Біла Церква та на одному посту в містах Бровари, Обухів, Українка. Визначався вміст чотирьох основних домішок (завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту) і вміст важких металів. У місті Біла Церква у вересні було відібрано і проаналізовано 576 проб, у Броварах, Обухові та Українці – по 312 проб повітря.

Загальний рівень забруднення повітря в усіх містах оцінювався, як низький.

У повітрі міст Київської області середньомісячні концентрації завислих речовин, діоксиду сірки та оксиду вуглецю у вересні не перевищували відповідні ГДКс.д.

Підвищений рівень забруднення спостерігався лише з діоксиду азоту, середньомісячна концентрація якого у Білій Церкві була на рівні 2,5 ГДКс.д., у Броварах та Обухові – 2,0 ГДКс.д., в Українці – 1,8 ГДКс.д.

Порівняно з вереснем минулого року у місті Біла Церква підвищились концентрації діоксиду азоту, у Броварах -  діоксиду азоту та оксиду вуглецю; вміст  інших домішок у контрольованих містах області суттєво  не змінився.


ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ.

Спостереження за станом забруднення води р. Дніпро (Канівське водосховище) в районі Києва проводились у вересні  в 3-х створах – 1,5 км вище міста, в межах міста, 6 км нижче міста на  9-ти вертикалях. Якість води у Дніпрі визначалась за гідрохімічними та гідробіологічними показниками.

У вересні було  відібрано 18 проб, в яких визначалось до 40 хімічних речовин.

За даними спостережень кисневий режим річки був задовільний.

Води Дніпра були забруднені сполуками азоту та фенолами на рівні 1 - 2 ГДК,  сполуками цинку – 1 - 4 ГДК,  мангану – 1 - 6 ГДК, міді – 1 - 8 ГДК, хрому шестивалентного – 2 - 8 ГДК. Концентрації заліза загального, нафтопродуктів, синтетичних поверхнево-активних речовин (СПАР) не перевищували відповідні нормативи.

У порівнянні з вереснем 2016 р. у воді р. Дніпро в районі Києва зменшився вміст сполук азоту амонійного, азоту нітритного. Поряд з цим дещо зросли концентрації сполук міді, мангану, хрому шестивалентного та фенолів.

За результатами проведених дослідів біотестування води Канівського водосховища в районі Києва у створах в межах міста (лівий берег) та 6 км нижче міста (середина водосховища та правий берег) було встановлено хронічну токсичну дію вод на виживаність і плодючість тест-об’єкта ракоподібних Ceriodaphnia affinis.

новини ЦГО
17.10.2017  До столиці завітало «бабине літо»
Як ми й передбачили в інформації про початок метеорологічної осені 26 вересня, до Києва у понеді
02.10.2017  Погодні підсумки контрастного вересня у столиці
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневськ
27.09.2017  У вівторок до столиці прийшла метеорологічна осінь
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневськ
22.09.2017  Чергові температурні рекорди вересня у столиці
Як ми попереджали у попередній інформації, п’ятнична температура повітря у Києві виявилась
22.09.2017  Вересень продовжує дарувати киянам літнє тепло
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневськваш IP 54.81.108.205
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії