ЦГО

відділи

мережа
послуги

публікаціі
метеорологія

кліматологія

гідрологія
дані забруднення

радіоекологія
ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 

Про стан забруднення навколишнього природного середовища у м. Києві і Київській області у вересні 2016 року

АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ.

Центральною геофізичною обсерваторією проводились спостереження за  забрудненням  атмосферного повітря  на 16 постах міста Києва  (на ПСЗ № 10 та № 13 спостереження проводились не в повному обсязі через відключення їх від електромережі).

Місто Київ.

Для визначення забруднення повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6966 проб. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) рівень забруднення у вересні загалом по місту характеризувався, як високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на дев’яти постах він характеризувався, як високий, на чотирьох – як підвищений, на одному – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

У вересні загалом по місту середньомісячні концентрації трьох забруднювальних речовин (другого та третього класу небезпеки) перевищували ГДКс.д.: діоксиду азоту – у 2,8 раза, формальдегіду – у 2,0 рази, оксиду азоту – у 1,3 раза. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень санітарно-гігієнічних нормативів майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентрації відмічені на Бессарабській площі – 3,8 ГДКс.д., на Московській площі, вулиці Довженка та проспекті Перемоги – 3,5 ГДКс.д.; найменша –  на проспекті Науки (район Багринової гори) – 0,5 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на вулиці Скляренка становив 1,3 ГДКм.р., на Бессарабській і Московській площах та вулиці Довженка – 1,2 ГДКм.р.; на інших постах максимальні разові концентрації були на рівні 0,3-1,1 ГДКм.р. Всього у вересні було зафіксовано 85 випадків перевищення ГДКм.р., що становило 8,1% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 14,8%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Бессарабської площі – 30,8%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин на Бессарабській площі та проспекті Перемоги становили 1,3 ГДКс.д., на площі Перемоги – 1,0 ГДКс.д., на інших постах – 0,7-0,8 ГДКс.д. Максимальні разові концентрації завислих речовин  коливались у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Середньомісячні та максимальні концентрації діоксиду сірки на постах і загалом по місту не перевищували рівні відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районах Бессарабської та Московської площ – 1,3 ГДКс.д., на площі Перемоги, вулиці Олександра Довженка, проспектах Оболонському та Перемоги – 1,1 ГДКс.д. Максимальні концентрації на цих же постах перевищували рівень ГДКм.р. у 1,1-1,4 раза. На інших постах середньомісячні та максимальні концентрації оксиду вуглецю були у межах 0,2-0,8 відповідних ГДК. Найбільша кількість перевищень ГДКм.р. з оксиду вуглецю спостерігалась на Московській площі – 7,7%, на Бессарабській площі – 5,8%,  загалом по місту – 1,2%.

Середньомісячні  концентрації формальдегіду майже на всіх постах, де проводились спостереження, перевищували рівень ГДКс.д. Середньомісячні концентрації формальдегіду на рівні 2,7 ГДКс.д. були зафіксовані на Бессарабській площі, Московській площі та вулиці Олександра Довженка (район метро Шулявка). В районі проспекту Науки середньомісячна концентрація формальдегіду була найнижчою і досягала 0,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,2-0,5 ГДКм.р.

Середньомісячний вміст оксиду азоту (визначався лише на ПСЗ № 20) становив 1,3 ГДКс.д., максимальний – 0,4 ГДКм.р.

Середньомісячні та максимальні концентрації фенолу, хлористого водню, фтористого водню, сірководню та аміаку були у межах відповідних санітарно гігієнічних нормативів.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у вересні були райони Бессарабської та Московської площ, де рівень забруднення повітря характеризувався як високий. Райони вулиці Олександра Довженка, проспекту Перемоги, Оболонського проспекту, площі Перемоги,  вулиць Академіка Стражеска, Скляренка, Каунаської також характеризувались високим рівнем забруднення.

В районі бульвару Лесі Українки, вулиці Попудренка, Гідропарку та вулиці Інженера Бородіна (колишня Лазо)  рівень забруднення повітря був підвищеним. На проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії) відмічався низький рівень забруднення атмосферного повітря (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем дещо знизився. Спостерігалось зниження середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, фенолу, фтористого водню. 

Порівняно з  вереснем 2015 р. рівень забруднення значно знизився – з «дуже високого» до «високого рівня» (за ІЗА). Зафіксовано суттєве зниження середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, а також зниження вмісту оксиду азоту та фтористого водню. Дуже високе забруднення повітря  минулорічного вересня було викликано метеорологічними та синоптичними умовами (високою температурою повітря, приземними інверсіями, малою кількістю опадів та слабким приземним вітром). Вересень цього року був прохолоднішим, що сприяло зниженню концентрацій шкідливих домішок в атмосферному повітрі.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6734 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на трьох постах він характеризувався, як дуже високий, на дев’яти – як високий, на одному – як підвищений,  на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Цьогорічний серпень у Києві виявився найсухішим за 125 років спостережень за опадами у столиці. За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії, яка розташована на проспекті Науки, опадів випало лише 3 мм, що склало 4% кліматичної норми. Середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,6°С, що перевищило кліматичну норму аж на 4,0°С. Загалом увесь серпень був спекотним за температурним режимом. Температура першої і другої декад перевищили кліматич­ну норму на 3,9°С та 3,5°С відповідно; третя декада була вищою за кліматичну норму аж на 4,5°С.

З початку серпня 2015 р. у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.

Українським гідрометцентром на період з 8 по 14 серпня було надано два штормових попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві, зумовлений антициклональною погодою, спекою, наявністю приземних інверсій, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. У цей період на постах Києва були зафіксовані найбільші концентрації забруднювальних речовин в атмосфері.

Зокрема, протягом 7-15 серпня, на всіх постах міста, за винятком ПСЗ № 5 (пр.Науки) та ПСЗ №15 (Гідропарк) середньодобові концентрації діоксиду азоту та формальдегіду досягали 4,8-5,6 ГДКс.д., а в районах Бессарабської та Московської площ – до 6,7 ГДКс.д.  Після  незначного  зниження  вмісту  цих домішок  у  другій  половині  місяця,  починаючи  з 28 по 31 серпня знову відмічалось зростання середньодобових концентрацій діоксиду азоту до 5,0-5,7 ГДКс.д., формальдегіду – до 4,4-5,6 ГДКс.д. на 12-ти ПСЗ. Вміст інших домішок у повітрі міста був відносно стабільним протягом усього серпня: найвищі середньодобові концентрації діоксиду сірки не перевищували середньодобові ГДК, оксиду азоту та завислих речовин – на деяких постах досягали 1,2-1,8 ГДКс.д.

У серпні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 4,3 ГДКс.д., формальдегіду – 4,0 ГДКс.д., оксиду азоту – 1,8 ГДКс.д., фтористого водню – 1,2 ГДКс.д. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентра­ції відмічені на Бессарабській площі – 5,0 ГДКс.д., вулицях Олександра Довженка, Каунаській, Семена Скляренка, Московській площі, проспектах Перемоги та Оболонському – 4,8 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був на рівні 3,3-4,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Московській площі становив 2,0 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,8 ГДКм.р., на Оболонському проспекті – 1,7 ГДКм.р., на інших постах – був на рівні 1,2-1,6 ГДКм.р., на ПСЗ № 5 – 0,7 ГДКм.р. Всього у серпні було зафіксовано 354 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 35,3% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 20,8%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Московської площі та проспекту Перемоги – 47%, на вулиці Скляренка, Оболонському проспекті,  Бессарабській  площі –  42-43,5%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,3 раза; на інших постах були на рівні 0,7-0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст завислих речовин на постах був у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Вміст діоксиду сірки за середніми та максимальними концентраціями на постах і загалом по місту не перевищував рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районі Бессарабської площі 1,2 ГДКс.д., на інших постах були у межах 0,1-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю становили: на вулиці Скляренка – 1,8 ГДКм.р., на перетині вулиці Академіка Стражеска та бульвару Лепсе – 1,6 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,2 ГДКм.р., на Московській площі – 1,0 ГДКм.р.; на інших постах були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р. На ПСЗ № 1 та ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 4%, на ПСЗ № 21 – 2,2%, загалом по місту – 0,6%.

Вміст формальдегіду в повітрі міста у серпні значно підвищився і на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, середньомісячні концентрації перевищували рівень ГДКс.д. у 1,7 – 4,7 раза. Високі середньомісячні концентрації формальдегіду були зафіксовані на Бессарабській площі – 4,7 ГДКс.д., Московській площі, проспектах Перемоги і Оболонському, вулицях Стражеска і Скляренка – 4,3 ГДКс.д. В районі Гідропарку середньомісячна концентрація формальдегіду досягала 2,3 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,3-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячна концентрація оксиду азоту у серпні становила 1,8 ГДКс.д., максимальна – 0,6 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Московська площа) –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської площі, Московської площі та проспекту Перемоги, де рівень забруднення повітря характеризувався як дуже високий. Райони вулиці Скляренка, Оболонського проспекту, площі Перемоги, вулиць Довжен­ка, Каунаська, Стражеска, бульвару Лесі Українки, вулиці Попудренка та Гідропарку характеризу­вались високим рівнем забруднення. В районі вулиці Сергія Лазо рівень забруднення повітря був підвищеним, на проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії) – низьким (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем та серпнем 2014 р. значно підвищився – з «високого» до «дуже високого рівня» (за ІЗА), що викликано було погодними умовами серпня – високою температурою повітря, приземними інверсіями, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. Зафіксовано зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню, а порівняно з минулим роком – ще й фенолу.


Київська область.

Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря проводились на двох постах міста Біла Церква та на одному посту в містах Бровари, Обухів, Українка. В атмосфері визначався вміст чотирьох основних домішок – завислих речовин, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду азоту та специфічних – 8-ми важких металів. У місті Біла Церква у вересні було відібрано і проаналізовано 624 проби, у Броварах, Обухові та Українці – по 312 проб.

Загальний рівень забруднення повітря в усіх містах оцінювався, як низький.

У повітрі міст Київської області середньомісячні концентрації завислих речовин, діоксиду сірки та оксиду вуглецю у вересні не перевищували відповідні ГДКс.д.

Підвищений рівень забруднення спостерігався лише з діоксиду азоту, середньомісячні концентрації якого у Білій Церкві та Обухові були на рівні 2,0 ГДКс.д., у Броварах та Українці – 1,8 ГДКс.д.

У порівнянні з вереснем минулого року деяке підвищення середньомісячних концентрацій діоксиду азоту та оксиду вуглецю спостерігалось в Обухові. Зниження вмісту діоксиду азоту зафіксовано в Українці та Білій Церкві, завислих речовин – в Українці. Вміст інших забруднювальних речовин у містах контролю майже не змінився.


ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ.

Спостереження за станом забруднення води р. Дніпро (Канівське водосховище) в районі Києва проводились у вересні  в 3-х створах – 1,5 км вище міста, в межах міста, 6 км нижче міста на  9-ти вертикалях.

Якість води у Дніпрі визначалась за гідрохімічними показниками.

У вересні було  відібрано 18 проб, в яких визначалось до 40 хімічних речовин.

За даними спостережень відбулось деяке зменшення вмісту розчиненого у воді кисню.

Води Дніпра були забруднені сполуками азоту амонійного  на рівні 1 - 2 ГДК, азоту  нітритного – 2 - 4 ГДК, сполуками мангану – 1 - 4 ГДК, цинку та  міді – 1 - 5 ГДК, хрому шестивалентного – 3 - 6 ГДК. Феноли та  хлорорганічні пестициди у воді не виявлені.

У порівнянні з вереснем  2015 р. у воді р. Дніпро в районі Києва дещо зменшився вміст  сполук мангану, міді, хрому шестивалентного, фенолів.

новини ЦГО
17.10.2016  У столиці офіційно закінчився безморозний період
Сьогодні 17 жовтня у Києві вперше цієї осені на метеостанції Центральної геофізичної обсерваторі
10.10.2016  Літні зливи нарешті дійшли до столиці
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії у неділю 9 жовтня випал
05.10.2016  Закінчилось бабине літо
У столиці у вівторок закінчилось бабине літо. За даними спостережень метеостанції Центральної геофіз
03.10.2016  Цьогорічний вересень у столиці спочатку був занадто теплий, а потім різко розпочав метеорологічну осінь, а закінчився те
Майже дві декади вересня у столиці стояла досить тепла погода, з температурою вищою за кліматичн
19.09.2016  У неділю до столиці прийшла метеорологічна осінь
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії середньодобова температ
за поточний місяць
50814 переглядів
787 відвідувачівваш IP 54.205.148.99
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії