ЦГО

відділи

мережа
послуги

публікаціі
метеорологія

кліматологія

гідрологія
дані забруднення

радіоекологія
ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи | 

Про стан забруднення навколишнього природного середовища у м. Києві і Київській області у червні 2016 року

АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ.

Центральною геофізичною обсерваторією проводились спостереження за  забрудненням  атмосферного повітря  на 16 постах міста Києва  (на ПСЗ № 10 та ПСЗ №13  спостереження проводились не в повному обсязі через відключення від електромережі).

Місто Київ.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 5888 проб. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) рівень забруднення у червні загалом по місту характеризувався, як високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на одинадцяти постах він характеризувався, як високий, на двох – як підвищений, на одному посту – як низький. На ПСЗ №10 та №13 ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Загалом по місту у червні концентрації трьох забруднювальних речовин (другого та третього класу небезпеки) перевищували ГДКс.д.: діоксиду азоту – у 3,6 раза, формальдегіду – у 2,6 рази, оксиду азоту – у 1,5 раза.

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. на всіх постах. Найвищі середньомісячні концентрації відмічені на Бессарабській площі – 4,7 ГДКс.д., площі Перемоги – 4,5 ГДКс.д., Московській площі – 4,3 ГДКс.д., вул. Довженка – 4,2 ГДКс.д., проспекті Перемоги, Оболонському проспекті, вул. Скляренка – 4,0 ГДКс.д. На інших постах  середній вміст діоксиду азоту був у межах 2,5-3,9 ГДКс.д., на ПСЗ № 5 – 1,1 ГДКс.д.  Максимальний вміст цієї домішки досягав 3,0 ГДКм.р. на вул. Каунаській, 2,7 ГДКм.р. – на Бессарабській площі, 2,4-2,3 ГДКм.р. – на вул. Довженка та проспекті Перемоги. На інших постах максимальні концентрації діоксиду азоту були у межах 1,5-2,1 ГДКм.р., на ПСЗ № 5 і ПСЗ № 15 – 0,5 та 0,9 ГДКм.р. відповідно. Всього у червні зафіксовано 155 випадків перевищення ГДКм.р., що становило 17,4% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 12%). Найбільшу кількість випадків перевищення ГДКм.р. з діоксиду азоту зафіксовано на ПСЗ № 6 – 40,9 %, ПСЗ № 20 – 28,8%, ПСЗ № 7 – 27,1%, ПСЗ № 2 – 22,9%, ПСЗ № 17 – 21,9%, ПСЗ № 11 – 20,8%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на ПСЗ № 7 (Бессарабська площа) та ПСЗ № 11 (пр. Перемоги) – в 1,3 раза. Максимальні  разові  концентрації  завислих  речовин  коливались  у межах  0,2-0,4 ГДКм.р.

Середньомісячні та максимальні концентрації діоксиду сірки на постах і загалом по місту не перевищували рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю перевищували ГДКс.д. в 1,2 раза на Бессарабській площі. В районі ПСЗ № 2 (вул. Довженка), ПСЗ № 6 (площа Перемоги), ПСЗ № 17 (Оболонський проспект), ПСЗ № 20 (Московська площа) середні за місяць концентрації оксиду вуглецю досягали рівня 1,0 ГДКс.д., на всіх інших постах були у межах 0,3-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації досягали 1,2 ГДКм.р. в районі площі Перемоги та Бессарабській площі, 1,0 ГДКм.р. – на вул. Довженка, проспекті Перемоги, Оболонському проспекті та Московській площі.

Вміст формальдегіду у червні, порівняно з травнем, підвищився. Середньомісячні концентрації перевищували рівень ГДКс.д. на всіх постах, крім ПСЗ №5. Високий середньомісячний вміст формальдегіду зафіксовано на площі Перемоги – 4,2 ГДКс.д., Московській площі – 3,3 ГДКс.д., на Бессарабській площі – 3,1 ГДКс.д., проспекті Перемоги та Оболонському проспекті – 2,9 ГДКс.д., на вулицях Стражеска і Довженка – 2,8 ГДКс.д. На інших постах середньомісячні концентрації формальдегіду були у межах 1,7-2,6 ГДКс.д., на ПСЗ №5 – 0,8 ГДКс.д. Максимальні концентрації цієї домішки були  у межах  0,2-0,6  ГДКм.р.

Середня концентрація оксиду азоту у червні дорівнювала 1,5 ГДКс.д., максимальна – 0,4 ГДКм.р. Оксид азоту визначається тільки на ПСЗ №20 (Московська площа),  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

У червні найбільш забрудненими були райони площі Перемоги, Бессарабської та Московської площ (Центральний автовокзал), де рівень забруднення повітря характеризувався як високий. Райони проспекту Перемоги (метро Святошин), вул. Довженка (поблизу метро Шулявка), Оболонського проспекту, вулиць Стражеска, Скляренка, бульвару Лесі Українки, вулиць Попудренка, Каунаської також характеризувались високим рівнем забруднення повітря. В районі вулиці Бородіна (колишня С. Лазо) та Гідропарку рівень забруднення повітря  характеризувався як підвищений. Низьким забрудненням повітря характеризувався проспект Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії)  (див. рис.).

Загалом, рівень забруднення атмосферного повітря у Києві порівняно з травнем цього року підвищився, в основному, діоксидом азоту і формальдегідом, що пов’язано з метеорологічними умовами, особливо у другій половині червня. Так, за даними Українського ГМЦ з 22 по 30 червня у Києві спостерігались метеорологічні умови, які сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря: це спекотна погода, слабкий вітер у приземному шарі, нічні приземні інверсії.

Порівняно з червнем 2015 р. рівень забруднення повітря в місті дещо знизився: зафіксовано зниження середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, оксиду азоту, формальдегіду.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6734 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на трьох постах він характеризувався, як дуже високий, на дев’яти – як високий, на одному – як підвищений,  на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Цьогорічний серпень у Києві виявився найсухішим за 125 років спостережень за опадами у столиці. За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії, яка розташована на проспекті Науки, опадів випало лише 3 мм, що склало 4% кліматичної норми. Середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,6°С, що перевищило кліматичну норму аж на 4,0°С. Загалом увесь серпень був спекотним за температурним режимом. Температура першої і другої декад перевищили кліматич­ну норму на 3,9°С та 3,5°С відповідно; третя декада була вищою за кліматичну норму аж на 4,5°С.

З початку серпня 2015 р. у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.

Українським гідрометцентром на період з 8 по 14 серпня було надано два штормових попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві, зумовлений антициклональною погодою, спекою, наявністю приземних інверсій, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. У цей період на постах Києва були зафіксовані найбільші концентрації забруднювальних речовин в атмосфері.

Зокрема, протягом 7-15 серпня, на всіх постах міста, за винятком ПСЗ № 5 (пр.Науки) та ПСЗ №15 (Гідропарк) середньодобові концентрації діоксиду азоту та формальдегіду досягали 4,8-5,6 ГДКс.д., а в районах Бессарабської та Московської площ – до 6,7 ГДКс.д.  Після  незначного  зниження  вмісту  цих домішок  у  другій  половині  місяця,  починаючи  з 28 по 31 серпня знову відмічалось зростання середньодобових концентрацій діоксиду азоту до 5,0-5,7 ГДКс.д., формальдегіду – до 4,4-5,6 ГДКс.д. на 12-ти ПСЗ. Вміст інших домішок у повітрі міста був відносно стабільним протягом усього серпня: найвищі середньодобові концентрації діоксиду сірки не перевищували середньодобові ГДК, оксиду азоту та завислих речовин – на деяких постах досягали 1,2-1,8 ГДКс.д.

У серпні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 4,3 ГДКс.д., формальдегіду – 4,0 ГДКс.д., оксиду азоту – 1,8 ГДКс.д., фтористого водню – 1,2 ГДКс.д. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентра­ції відмічені на Бессарабській площі – 5,0 ГДКс.д., вулицях Олександра Довженка, Каунаській, Семена Скляренка, Московській площі, проспектах Перемоги та Оболонському – 4,8 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був на рівні 3,3-4,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Московській площі становив 2,0 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,8 ГДКм.р., на Оболонському проспекті – 1,7 ГДКм.р., на інших постах – був на рівні 1,2-1,6 ГДКм.р., на ПСЗ № 5 – 0,7 ГДКм.р. Всього у серпні було зафіксовано 354 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 35,3% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 20,8%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Московської площі та проспекту Перемоги – 47%, на вулиці Скляренка, Оболонському проспекті,  Бессарабській  площі –  42-43,5%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,3 раза; на інших постах були на рівні 0,7-0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст завислих речовин на постах був у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Вміст діоксиду сірки за середніми та максимальними концентраціями на постах і загалом по місту не перевищував рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районі Бессарабської площі 1,2 ГДКс.д., на інших постах були у межах 0,1-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю становили: на вулиці Скляренка – 1,8 ГДКм.р., на перетині вулиці Академіка Стражеска та бульвару Лепсе – 1,6 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,2 ГДКм.р., на Московській площі – 1,0 ГДКм.р.; на інших постах були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р. На ПСЗ № 1 та ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 4%, на ПСЗ № 21 – 2,2%, загалом по місту – 0,6%.

Вміст формальдегіду в повітрі міста у серпні значно підвищився і на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, середньомісячні концентрації перевищували рівень ГДКс.д. у 1,7 – 4,7 раза. Високі середньомісячні концентрації формальдегіду були зафіксовані на Бессарабській площі – 4,7 ГДКс.д., Московській площі, проспектах Перемоги і Оболонському, вулицях Стражеска і Скляренка – 4,3 ГДКс.д. В районі Гідропарку середньомісячна концентрація формальдегіду досягала 2,3 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,3-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячна концентрація оксиду азоту у серпні становила 1,8 ГДКс.д., максимальна – 0,6 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Московська площа) –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської площі, Московської площі та проспекту Перемоги, де рівень забруднення повітря характеризувався як дуже високий. Райони вулиці Скляренка, Оболонського проспекту, площі Перемоги, вулиць Довжен­ка, Каунаська, Стражеска, бульвару Лесі Українки, вулиці Попудренка та Гідропарку характеризу­вались високим рівнем забруднення. В районі вулиці Сергія Лазо рівень забруднення повітря був підвищеним, на проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії) – низьким (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем та серпнем 2014 р. значно підвищився – з «високого» до «дуже високого рівня» (за ІЗА), що викликано було погодними умовами серпня – високою температурою повітря, приземними інверсіями, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. Зафіксовано зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню, а порівняно з минулим роком – ще й фенолу.


Київська область.

Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря у червні проводились на двох постах міста Біла Церква та на одному посту в містах Бровари, Обухів, Українка. Визначався вміст чотирьох основних домішок (завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту) і вміст важких металів. У місті Біла Церква у червні було відібрано і проаналізовано 576 проб, у Броварах, Обухові та Українці – по 288 проб.

Загальний рівень забруднення повітря в усіх містах оцінювався, як низький. У повітрі міст Київської області середньомісячні концентрації завислих речовин, діоксиду сірки та оксиду вуглецю у червні не перевищували відповідні ГДКс.д. Підвищений рівень забруднення спостерігався лише з діоксиду азоту, середньомісячна концентрація якого у Білій Церкві і Українці була на рівні 2,2 ГДКс.д., в Броварах та Обухові – 2,0 ГДКс.д.

У порівнянні з червнем минулого року зниження вмісту діоксиду азоту спостерігалось у місті Біла Церква. В Броварах, Обухові і Українці вміст діоксиду азоту підвищився. Зниження вмісту діоксиду сірки відмічено у  Білій Церкві, оксиду вуглецю – в Українці.


ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ.

Спостереження за станом забруднення води р. Дніпро (Канівське водосховище) в районі Києва проводились у червні  в 3-х створах – 1,5 км вище міста, в межах міста, 6 км нижче міста на  9-ти вертикалях.

Якість води у Дніпрі визначалась за гідрохімічними показниками. У червні було  відібрано 18 проб, в яких визначалось до 40 хімічних речовин. За даними спостережень кисневий режим річки був задовільний. Однак, води Дніпра були забруднені сполуками азоту амонійного на рівні 1 - 12 ГДК, азоту нітритного – 1 - 3 ГДК,  сполуками мангану – 1 - 6 ГДК, цинку – 1 - 8 ГДК,  хрому шестивалентного – 4 - 7 ГДК. Концентрації нафтопродуктів, сполук заліза загального не перевищували відповідні нормативи.

У порівнянні з червнем  2015 р.  у воді р. Дніпро в районі Києва збільшився вміст  сполук азоту амонійного, сполук цинку та зменшились концентрації сполук азоту нітритного  та  хрому шестивалентного.

новини ЦГО
22.07.2016  21 липня виявилось найхолоднішим днем за 136 років спостережень у столиці
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії 21 липня у столиці температура не під
18.07.2016  Друга половина календарного літа у столиці розпочалась з температурного рекорда
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії 17 липня у столиці було зафіксовано температурн
04.07.2016  Погодні підсумки першого півріччя у столиці
Закінчилося перше півріччя 2016 року, яке виявилось у Києві, за даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної
02.07.2016  Перші температурні рекорди липня у столиці
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії 1-го липня у Києві середньодобова температура н
01.07.2016  Погодні підсумки контрастного червня у столиці
Цьогорічний червень поділився за температурним режимом на дві половини.
за поточний місяць
78475 переглядів
933 відвідувачівваш IP 54.162.199.125
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії